“Günde 1500 liraya işçi bulunamıyor”

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinde en çok yıkımın meydana geldiği Hatay’da yeniden inşa süreci devam ediyor. Ancak, bölgede işçi sıkıntısı yaşanıyor. İnşaat sektörünün temsilcileri iş sorunu yaşayan ustalara “Hatay’a gelip çalışabilirsiniz” çağrısında bulunuyor.

KALIP USTASININ YEVMİYESİ 1500 TL’Yİ BULUYOR

Kalıp ustası Ahmet Turunç, işlerinin oldukça yoğun olduğunu ve önümüzdeki 2 yıl boyunca bu yoğunluğun devam edeceğini belirterek, “İşçi bulma sıkıntımız var. Elimizden geldiği kadar güzel Hatay’ımızı inşa etmeye çalışacağız. İşimiz ağır olduğu için kimse bu işe el atmıyor. Bu gidişle 2 yıl kadar bu yoğunluk devam edecek gibi ama gerçekten çok yorulduk. Bir kalıpçının yevmiyesi Hatay’da ortalama bin 500 TL. Keşke böyle bir afet olmasaydı da böyle bir yoğunluk olmasaydı” dedi.

‘HATAY’A GELİP ÇALIŞIN’ ÇAĞRISI

Kalıp ustası Mecit Özçelik ise, yevmiyelerin ortalama bin 500 TL’yi bulduğunu belirterek diğer illerde iş bulmakta sorun yaşayan vatandaşlara “Hatay’a gelin” çağrısında bulundu. Özçelik, “Depremin ardından iş yoğunluğu çok var Hatay’da. Bu yoğunluğa yetişemiyoruz. Kalıp ustasının yevmiyesi bin 500 TL. Alttan yetişen eleman yok, bölgede iş sahası da var. Gelmek isteyenler diğer illerden gelip çalışabilirler” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir